„Az edukációt nem lehet abbahagyni!”
Szerbiában is az internetbiztonságról hallhattak a diákok és a tanárok.
Bőjte Zsófia, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, mint Magyarország Safer Internet Centerének egyik oktatója a Vajdaságban, Horgoson a Kárász Karolina Általános Iskolában tartott interaktív foglalkozásokat még szeptember közepén. A program a horgosi Polgári Közösség Egyesület és az NGYSZ közös szervezésében valósult meg.
A Gyermekmentő Szolgálat 2009 óta az Európai Bizottság által kezdeményezett Safer Internet Programjának magyarországi konzorciumvezetője, tudatosságnövelő központja és hotline-szolgáltatója is. A projekt célja, hogy a gyermekek, szülők, tanárok és döntéshozók részére felvilágosítást nyújtson az internetbiztonság témakörében. Tudatosságnövelő központként a szervezet együttműködik a Google.org-gal is.
Bőjte Zsófia beszámolója szerint Horgoson kiemelten fontos a tudatosítás. Mivel a település a szerb-magyar határon helyezkedik el, nagy migrációs nyomásnak volt kitéve az utóbbi években. Ez a Polgári Közösség Egyesület kezdeményezésére létrejött lakossági összefogásnak köszönhetően csökkent. Oktatónk tapasztalatai alapján a lakosok féltik saját, de legfőképpen a gyermekeik biztonságát. Az internet pedig az ismerkedésre és a behálózásra az egyik legmegfelelőbb platform, ezért különösen fontos felhívni a figyelmet a veszélyekre és megoldást nyújtani a problémákra. Jelenleg a gyermekek biztonságára polgárőrök és rendőrök is vigyáznak, de a digitális világban a saját tudásuk és tudatosságuk tudja őket megvédeni. Az edukációt nem lehet abbahagyni.
A gyerekeknek a „Légy az internet ásza”, a felnőtteknek pedig az „Okos eszközök és biztonságos internetezés - Online zaklatás, bántalmazás a neten” témakörében zajlottak a foglalkozások három napon át, a többségében magyar ajkú, kisebbségben szerb nemzetiségű diákok, pedagógusok, szülők számára. Szerb nyelvre Nikicis Goran magyar/szerb anyanyelvű pedagógus fordított.
A diákok elsőtől a nyolcadik osztályig vettek részt a programban, csaknem 300-an. A tantestület nagy része (kb. 40 fő) is csatlakozott az órákhoz, valamint a szülők. Úgy tudni, ehhez hasonló felvilágosító, megelőző program még nem volt az iskolában, de az egész Vajdaságban sem. Pedig kiderült, hogy a gyerekek nagyon aktív internethasználók már a legkisebb korosztálytól kezdve, a pedagógusok és a szülők nem kis meglepetésére.
Az alábbi témákat érintették a foglalkozások alatt: a digitális eszközök biztonságos használata, a webes identitás, digitális lábnyom, adatbiztonság és ezen belül a személyes adatok biztonsága, internetfüggőség, online játékok, közösségi oldalak használata, chatszabályok, szexting, grooming, online zaklatás/cyberbulling. Tippeket is kaptak, hogyan legyenek erősek, bátrak, kedvesek, okosak és éberek a neten. A felnőttek is kaptak hasznos tanácsokat arról, hogyan tudnak a gyermekeikkel jobban kapcsolódni, és miként tudják fejleszteni magukat a digitális térben. A foglalkozásokon fény derült olyan internetes bántalmazásokra is, amelyekről a felnőttek nem tudtak. Az iskola-pszichológushoz fordulnak az ügyben.
Oktatónk összegzése szerint a résztvevők visszajelzései pozitívak voltak, nyitottan fogadták az új információkat. Jelezték, hogy szeretnék, ha lenne folytatása a programnak a térség többi iskolájában is.
Netezz biztonságosan! előadásaink ingyenesen megrendelhetők IDE kattintva!